Львівський обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи

ВОЗНЕСІННЯ ЧЕСНОГО І ЖИВОТВОРНОГО ХРЕСТА ГОСПОДНЬОГО

Друга назва цього свята – «Хрестовоздвиження». «Воздвиження» означає «піднесення», тобто урочистий обряд почитання та прославляння Хреста Господнього. Належить до 12 найбільших християнських свят.

Православні християни у день свята згадують події 326 року, коли цариця Олена вирушила на пошуки християнських святинь та знайшла Хрест, на якому був розіп’ятий Ісус і печеру, де він був похований, а потім воскрес. Після цього Макарій, Єрусалимський Патріарх, спорудив хрест, щоб всі охочі могли побачити святиню і доторкнутися до неї, а імператор Костянтин, син цариці Олени, побудував храм Гробу Господнього (Вознесіння Христового). Свято Піднесення Хреста Господнього було присвячено цій події та відзначається щорічно 27 вересня.

Віряни на Воздвиження Хреста Господнього дякують Богові за спасіння і просять, щоб він подарував їм благополуччя, щастя і здоров’я. Серед наших предків існувало твердження, що животворний хрест допомагає захистити все живе на землі від темних сил. Тому цього дня традиційно освячували невеликі саморобні хрестики. Потім їх клали в хліві, в хаті, в коморі і взагалі в усіх затишних кутках на подвір’ї.

З цього дня птахи відлітають у вирій, настають холоди, «земля на Здвиження ближче до зими движиться». За народним уявленням, сього дня не можна ходити до лісу, оскільки у вирій не тільки птахи летять, але й повзуть змії, тому прогулянка може бути небезпечною.

Народні прикмети на свято 27 вересня

Вважається, що зі свята Воздвиження Хреста Господнього починається справжня осінь. Дні стають короткими, ночі довгими, а на землі починалися перші приморозки. 

► перші заморозки — до ранньої зими

► тепла і ясна погода — до пізніх холодів

► у день свята прохолодно — до ранньої весни

► вітер з півночі — літо буде теплим та сонячним

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.