Львівський обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи

ВІДРОДІМО ТРАДИЦІЮ РИНДЗЮВАННЯ НА ЯВОРІВЩИНІ!

❗️ Шановне товариство! КЗ ЛОР “Навчально-методичний центр культури і мистецтв Львівщини” пропонує вашій увазі наукову статтю пані Дарії Ковальчук (Жеплинської) членкині Наукового товариства імені Тараса Шевченка, членкині Національної спілки кобзарів України.

▪ Яворівщина багата своїми культурно-митсецькими традиціями. Недаремно яворівська забавка і яворівський пиріг наказом Міністра Культури України №228 від 6.07.2022р. занесені до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Попереду перед дослідниками стоїть мета щоб занести ці елементи до переліку всесвітньої нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.

▪ Але не тільки цими елементами славна Яворівщина.

▪ Під час святкування 50-ти річчя Народного хору “Нова Яворівщина” 29.01.2023р. я пообіцяла присутнім, що разом з Ю.Жеплинським також буду займатися справою занесення традиції Риндзювання до елементів нематеріальної культурної спадщини України, адже саме хор “Нова Яворівщина“ під кер. Романа Жеплинського з 2007р. почав відроджувати цю традицію в сьогоденні. Для занесення елемента до Наіонального переліку необхідно заповнити Облікову картку з описом елемента, додаючи посилання на літератуні джерела, фото, аудіо та відео матеріали на цю тему. Облікова картка повинна містити інформацію про населений пункт в якому є живе побутування елемента, соціально-культурну роль елемента, опис елемента в традиції, яка побутує та спільноту, яка практикує елемент ( вказати носіїв елемнта). Заповнена Облікова картка розглядається на засіданні експертної ради в Києві. Лише після позитивної резолюції членів Експертної Ради елемент рекомендують для занесення до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.

▪ На початку ми звернулися до літературних джерел. Про Риндзівки та риндзювання, як процес виконання риндзівок, писали у своїх дослідженнях член НТШ п.Євген Луньо та Віра і Роман Жеплинські. Далі наводимо витяги з їх досліджень.

ℹ️ Риндзювання (ломкання) — це процес виконання риндзівок. За твердженнями Є.А.Луня в “Українській фольклористичній енциклопедії” (Сокіл В. Українська фольклористична енциклопедія / керівник проекту, науковий редактор, упорядник Василь Сокіл. – Львів, 2018. – С.641-642) риндзівки (райцовання, ломківки) — обхідні календарно-побутові величальні пісні весняного циклу, що їх хлопці виконують дівчатам у Великодний понеділок. Про походження й значення слова “риндзівка” немає одностайної думки, найімовірніше воно виводиться від литовського “ringa”, тобто волокита. Жанр риндзівок належить до реліктових явищ українського фольклору. До кінця ХХ ст. він зберігся лише на Яворівщині, хоча в минулому побутував і в інших регіонах України, зокрема на Лемківщині, Бойківщині, Опіллі. Раніше риндзювали усім членам сім’ї, господареві, молодиці, парубкові, проте останнім часом лише хлопці риндзюють дівчатам. Увечері гуртом приходять до дівчини під вікно і виконують їй риндзівки, за що у винагороду одержують писанки.

📋 Повний текст статті, фото-матеріали, посилання на відео-сюжети, тексти риндзівок ви зможете переглянути за посиланням:
👇👇👇
https://drive.google.com/drive/folders/1qL3Bq29VeiZHcwoXrscGL-Nc6bgal2Iy?usp=share_link

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.