Львівський обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи

ДО 90-річчя ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ АНАТОЛІЯ МОКРЕНКА – ОПЕРНОГО СПІВАКА, АКТОРА, ПЕДАГОГА

▪️ 22 січня виповнюється 90 років від дня народження відомого українського оперного співака Анатолія Мокренка. Він був справжнім патріотом і громадянином України. Пророчими виявилися його слова: “Серйозно турбують стосунки з росією, її  імперські амбіції не вщухають, нас увесь час хочуть запрягти… Порятунок у патріотизмі і національному відродженні (не на словах) України”

▪️  Вірний син свого народу, син української землі, він віддав серце і розум справі, яку безмежно любить. І як співак, і як діяч культури, і як цільна особистість – це людина високого мислення і щедрої душі.

▪️ Народився Анатолій 22 січня 1933 р. в багатодітній сільській родині на Сумщині. У своїх спогадах він писав, що пройшов досить непростий і тернистий життєвий шлях. Хлопчиною пережив і війну, і окупацію, і розруху, і голод. Знав важку працю на землі. Водночас дуже любив співати, танцювати, читати й писати вірші.

▪️ Потрапив він до двох військових училищ, став інженером-геологом (закінчив 1956 р. Київський політехнічний інститут з відзнакою). Згодом працював гірничим інженером-геологом, перебував в експедиціях на Кавказі, Північному Уралі, в Криму та Карпатах, а також на Півдні України. Але доля вивела його на мистецьку ниву. Після закінчення Київської державної консерваторії, А. Мокренко був там солістом, де набував професійного досвіду та потоваришував з відомими діячами українського оперного мистецтва.

▪️ З 1968 р. він соліст Національної опери України імені Тараса Шевченка. В його репертуарі понад 40 провідних партій вітчизняної та зарубіжної оперної класики. Серед них – Султан (“Запорожець за Дунаєм” Семена Гулака-Артемовського), Микола (“Наталка Полтавка” Миколи Лисенка), Остап (“Тарас Бульба” Миколи Лисенка), Тугар Вовк (“Золотий обруч” Бориса Лятошинського).

▪️ Співак багато записувався на радіо і телебаченні. Успішно виступав на оперних і концертних сценах США, Франції, Німеччини, Англії, Іспанії, Швеції, Куби, Фінляндії, Канади та інших країн. Брав участь у  фільмах, серед яких “Тигролови” за Іваном Багряним, “Чорна рада”, “Поет і княжна” та інші.
У 1991-1999 рр. Анатолій Мокренко був генеральним директором і художнім керівником Національної опери України. Це були нелегкі часи. Тоді по півроку не отримували зарплату, неодноразово театр був на грані розпуску. І в тому, що театр вдалося зберегти, велика заслуга А.Мокренка.

▪️ Анатолій Мокренко – один із засновників і член Товариства української мови ім. Т. Шевченка.

▪️ В останні роки Анатолій Юрійович викладав у Національній музичній академії, організовував конкурси вокалістів, зокрема, в Донецьку, Хмельницькому, Криму. У своєму рідному селі щорічно проводив регіональний фестиваль хорового співу серед дитячих колективів “Співаймо разом!”.

▪️ Анатолій Мокренко – перший виконавець пісні “Два кольори”.

▪️Нагороджений відзнакою президента України «Орден князя Ярослава Мудрого» V ступеня, Державною премією імені Тараса Шевченка та іншими визначними нагородами.

▪️Як відомо, Анатолій Юрійович ще задовго до проголошення Незалежності України (24 серпня 1991 р.), протягом 1985-1990 рр. разом з Георгієм Майбородою та земляком Олексою Ющенком брав участь у всіх масових заходах щодо боротьби за Незалежність. В одній із своїх статей він пише: «Історія – це особистості. Народ гуртується навколо національної ідеї, але носієм цієї ідеї завжди є особистість».

▪️ Анатолій Мокренко пішов із життя після тяжкої хвороби 24 березня 2020 року. Видатному українському баритону було 87 років. Він, як той жилавий і міцний берест, стояв довго на пружних вітрах. Він жив, як – співав, а співав, як – жив. І вітер ніколи не збивав його з ніг і не забивав його голосу!

Рекомендуємо до перегляду:    https://gordonua.com/ukr/tags/anatolij-mokrenko.html

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.