Львівський обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи

З ДОСВІДУ РОБОТИ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ В ЧАС ВІЙНИ. ЯВОРІВСЬКА ГРОМАДА

Культура, мистецтво – це творення, життя. Що може митець зробити під час війни, чим допомогти своїй країні, яке місце під час війни займає культура та мистецтво? Нині, під час російської агресії кожен українець боронить свій фронт: і не лише військовий, волонтерський, гуманітарний, чи інформаційний, а й фронт мистецтва.

▪ У Яворівській громаді утворено 9 центрів надання культурних послуг смт. Немирів, с. Завадів, с. Старий Яр, с. Чернилява, с. Наконечне 1, смт. Краковець, с. Рогізно, с. Віжомля, с. Бунів, на основі Народних домів, шляхом об’єднання їх за географічним розташуванням, внаслідок цієї ініціативи мешканці могли отримати якісніші послуги, а працівники культури частіше контактувати між собою.

▪ Цей рік був для працівників культури непередбачуваний і нестандартний, пандемія та військовий стан внесли свої зміни. Тому активно вчилися працювати по-новому та пропонували працівникам нові форми роботи в режимі онлайн, zoom наради, проводили дистанційні конкурси, флешмоби, онлайн-вітання, вечори-реквієми, молитовні віче, тихі акції вшанування загиблих дітей, які загинули внаслідок російської агресії, майстер-класи з ВПО, плетінням сіток, вироби окопних свічок, чергуванням на митниці, а також займалися волонтерською роботою, зустрічі з психологами, перегляди документальних фільмів, тренінги, молодіжні вечори. Проводили благодійні концерти на підтримку ЗСУ та постраждалих від війни українців.

▪ Для працівників культури проводились практичні заняття з надання медичної допомоги та практичні заняття зі стрільби. На території нашої громади велика увага приділяється вшанування та зустрічі новітніх Героїв.

▪ З початку повномасштабної війни у боротьбі за волю України віддали свої життя 48 новітніх Героїв нашої громади, яких ми вшановуємо у перший вівторок кожного місяця. Всі заходи в закладах культури спрямовані на підтримку ЗСУ. Благодійний фонд «Яворівщина» організував акцію «зібрати 2 млн грн. на БТР для Яворівської ТрО». Долучались до благодійної акції вертепи, колядники, працівники закладів культури. Проводили свято коляди під гаслом: «Хоч ворог лютує, а ми колядуєм!».

▪ У день працівників культури, туризму, молоді та спорту Яворівської громади, організували для працівників закладів культури виїзний вікенд в театр ім. М. Заньковецької. Директори будинків культури, завідувачі клубних закладів громади разом із директором КМЦ «Сокіл» обговорили нові реалії культурного життя на селі.

▪ Творчі колективи Яворівщини, а саме фольклорний народний аматорський ансамбль «Залужанка» НД с. Залужжя, народний аматорський жіночий ансамбль «Калиновий цвіт» НД с. Чернилява, приймали участь у мистецькому дійстві у м. Львові, де відбулося представлення елементу, який внесено до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини: «Традиція приготування Яворівського пирога».

▪ В час карантинних обмежень працівники культури брали активну участь в онлайн-конкурсах, де учасники були нагороджені подяками, грамотами та подарунками.

▪ Працівники КМЦ «Сокіл» є активними організаторами виставок творів мистецтв, вистав та концертів аматорських колективів, суспільно-політичних заходів, інших культурно-освітніх та розважальних заходів, в тому числі в режимі онлайн.

▪ Провели день вишиванки в КМЦ «Сокіл», свято, що покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. У цей день кожен охочий долучився до свята, одягнувши вишиванку. Це був особливий день саме тому, що в кожній області, в кожному місті містечку українці об’єднані. Нас поєднало велике почуття поваги і любові до українських національних традицій, до країни, один до одного. Ми раді були вітати на святі українців, які були змушені покинути свій рідний дім. Показували дефіле вишиванок. До участі у майстер-класах долучалися сім’ї ВПО, які прибули із східних областей України. На даний час основною діяльністю любительського об’єднання є плетіння маскувальних сіток, виготовлення окопних свічок. Провели майстер-клас «Малюнок для мами» з дітьми ВПО. Дитячий флешмоб «Привітай свою матусю піснею, поетичний зорепад «Усе починається з мами». Виставки вишиванок і флешмоб вишиванок в ЦНКП для ВПО. Флешмоб української хустки.

▪ Яворівська громада здавна славиться своїми талантами, народними звичаями, багатою історією, зберігає свої національні та культурні традиції, які несуть у собі багату обрядову пісенність, що передаються з покоління в покоління.

▪ Організація культурно-дозвіллєвої діяльності, розвиток аматорських колективів, збереження та відродження народних звичаїв, обрядів – основні завдання роботи закладів культури. У своїй діяльності відділ культури, туризму, молоді та спорту Яворівської міської ради та підпорядковані йому заклади забезпечують збереження фольклорних традицій, звичаїв та обрядів, створення умов для активного дозвілля. Велика увага приділяється національно-патріотичному та християнському вихованню.

▪ В Народних Домах проводили тематичні заходи з нагоди 80-річчя Української Повстанської Армії « Від УПА до ЗСУ».

▪ Проводились заходи у закладах культури Яворівської громади із вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні. Літературно-музичні вечори, патріотичні концерти, години пам’яті, флешмоби, перегляди фільмів, тематичні виставки, благодійні концерти для ЗСУ.

▪ З метою належної організації та проведення заходів у зв’язку з 90-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років – геноциду Українського народу, гідного ушанування пам’яті жертв голодоморів першої половини XX століття в Україні у закладах культури Яворівської громади були організовані зустрічі-реквієми «Голод 33-го – біль душі і пам’ять серця», перегляди документальних, хронікальних фільмів: української драми режисера Олеся Янчука «Голод-33» та документальної стрічки режисера, письменниці, журналістки Ганни Гін «Жорна», виставки-реквієму «Не згасне в серці пам’яті свіча».

▪ Проведено районний семінар клубних працівників «Ми – українці і нам є чим пишатись!», з патріотичного виховання молоді в умовах сьогодення. Задля взаємопідтримки та обміну досвідом на базі музею військової історії м. Яворів працівники культури мали можливість зустрітись із учасником Майдану Ярославом Галаном, під час заходу спільно із Ярославом виконали в’язанку патріотичних пісень, колядок, дехто з керівників клубних закладів був у музеї військової історії вперше. Аби поділитися досвідом та додати ентузіазму учасникам семінару, до роботи семінару долучилася заступник начальника відділу культури, туризму, молоді та спорту Яворівської міської ради Надія Ребець. Вона розповіла, яким чином напрацьовувати ідеї щодо культурно-масових заходів, де шукати натхнення і які заходи завойовують глядачів. Директор КМЦ «Сокіл» Любов Духнич розповіла про заходи, які запланували на грудень, адже попереду – День захисника України.

▪ Мистецький досвід галичан визнали на державному рівні. у липні Міністерство культури та інформаційної політики України внесло до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України мистецтво виготовлення Яворівської дерев’яної забавки, традицію приготування Яворівського пирога . Робота закладів культури Яворівської громади постійно висвітлюється на офіційній сторінці відділу культури, туризму , молоді та спорту Яворівської міської ради та КМЦ «Сокіл».

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.