Львівський обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи

КОСТЯНТИНА МАЛИЦЬКА – ДО 150-ТИ РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ

“Чом, чом, чом, земле моя, Так люба ти мені…?” – слова, які сьогодні актуальні як ніколи, оскільки саме зараз українці боронять свою рідну землю. Ця пісня стала широковідомою, улюбленою для багатьох поколінь.

Цього року виповнюється 150 років від дня народження Костянтини Малицької.

Чайка Дністрова, Віра Лебедова. Так підписувала свої вірші та оповідання поетеса – народна вчителька і велика патріотка. Все своє життя вона присвятила активній культурно-просвітницькій діяльності. Також приділяла увагу і організації жіночих громад у Чернівцях і Львові, і перекладацькій роботі, її вірші надихали молодь ставати до лав Українських січових стрільців.

Як член крайового виконавчого комітету вчительства Галичини Малицька підтримала вимоги 116 українських студентів, що в 1907 році оголосили голодування, протестуючи проти заборони української мови.

Патріотизм письменниці викликав роздратування у царських чиновників, тому її було вислано зі Львова до Сибіру. Але й там вона заявила про себе, організувавши у далекому Красноярську українську школу.

В 1921 році заходам Малицької та її українських учнів школа дала в Красноярську Шевченківський концерт.

Повернувшись після п’яти років заслання до Львова, мужня жінка посвятила своє життя науці й культурі. Вона багато сил і енергії віддає розвитку української школи, і особливо її рідної Дівочої школи імені Тараса Шевченка.

Тривалий час працювала у бібліотеці імені Василя Стефаника Академії наук України. Писала поезію, оповідання для дітей, видала чудову збірку “Малі герої”, редагувала дитячий журнал “Дзвінок”, у якому ще 1886 року були надруковані її перші вірші.

Пам’ятником К. Малицькій стала чудова пісня “Чом, чом, земле моя”. І хотілося б, щоб всі, хто виконує цю мелодію, яка так органічно вписалася в музичну культуру України, оголошували ім’я галицької вчительки-патріотки.

Пішла з життя поетеса у Львові 17 березня 1947 року. Похована на Личаківському кладовищі.

Чом, чом кров українців ллється і досі? За що? За те, що любимо свій край, за те, що любимо свої пісні ,звичаї, свою мову? В наших серцях ніколи не було зла, а тільки любов. Любов і віра в Бога допоможе нам перемогти. Україна є і буде! Слава Україні!

Рекомендуємо до перегляду:

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.