Львівський обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи

ЛЕГЕНДАРНІЙ «ЧЕРВОНІЙ РУТІ» ВИПОВНЮЄТЬСЯ 52!

13 вересня 1970-го в телеефірі Володимир Івасюк вперше виконав свої композиції «Червона рута» і «Водограй» на театральній площі Чернівців. Місцева телестудія транслювала виконання композицій перед багатотисячним натовпом – на всю Україну.

І хоч пісні прозвучали одночасно, доля у них була різна. «Червона рута» відразу затьмарила не тільки «Водограй», але й усі інші пісні того часу.

Назарій Яремчук: «Після третьої пари університетських занять викликають мене на Театральну площу, де йшли зйомки передачі «Камертон доброго настрою». Був погожий осінній день,коли люди вперше почули у Володиному виконанні «Червону руту» і «Водограй». До самої площі – не пройти. Її обступили сотні людей. З вікон медінституту, де на той час навчався Володя, визирали студенти. Сонце сяяло у променях бабиного літа, а над Чернівцями лунали пісні Володимира Івасюка…»

Щоб виконати жіночу партію у «Червоній руті», Івасюку довелося запросити вчительку музичної школи Олену Кузнецову.

«Червона рута» – одна з найпопулярніших українських пісень, яку безліч разів переспівували відомі українські, а також світові зірки естради. За понад 50 років свого існування легендарна робота облетіла всю Землю і завоювала світову славу, а також довгу історію інтерпретацій.

Створив «Червону руту» відомий український композитор Володимир Івасюк, який пішов з життя в 1979 році за загадковими обставинами. Ідея написання «Рути» з’явилась у Івасюка після прочитання книги українських коломийок. В одному з віршів був згаданий образ дивної квітки, який відразу запав у душу Володимиру, і він почав шукати подробиці про міфічну рослину. Одна стара жінка розповідала йому, що за легендою рута цвіте тільки один раз на рік, і тим, хто її побачить – вона дарує вічну любов.

Наступне публічне виконання пісні відбулося у жовтні 1970 на сцені Чернівецької філармонії, під час творчого звіту обласної спілки композиторів. Пісню виконав ансамбль «Смерічка» Левка Дутковського. Солісти Василь Зінкевич, Назарій Яремчук і Володимир Івасюк.

Кульмінація популярності пісні трапилася в момент коли «Руту» виконала Софія Ротару. Знаково, в 1971 році був знятий музичний фільм «Червона рута», в якому звучали пісні Івасюка. Це був перший український музичний фільм, який мав величезний успіх.

У 1971 році «Червона рута» увійшла до двадцятки переможниць першої «Пісні року», що визначалася за листами слухачів і глядачів. На сцені конкурсу композицію виконали Назарій Яремчук, Василь Зінкевич і Володимир Івасюк.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.