Львівський обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи

НАТАЛЯ ЗАБІЛА – ДО 120 РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕТЕСИ, ПРОЗАЇКА, ДРАМАТУРГА

Талановитість авторів літературних творів, особливо для дітей, найчастіше вимірюється часом. Деякі імена безслідно зникають і залишаються лише в пам’яті істориків, а деякі з великим задоволенням читає не одне покоління. Саме до останніх можна віднести творчість дитячої письменниці Наталі Забіли. Притаманне їй уміння просто і невимушено розмовляти з дітьми, знання психології малят, уміння писати зрозуміло й цікаво, лірично й серйозно, подаючи одночасно потрібну інформацію та виховуючи найкращі людські якості, залишають її твори актуальними й до сьогодні.

Вона стала першим лауреатом премії ім. Лесі Українки, яка присуджується за кращі твори для дітей. Письменниця отримала її за драматичну казку «Троянові діти», п’єсу-фантазію «Перший крок» і поетичні твори.

За півстоліття плідної роботи Наталя Забіла написала біля двохсот різних за тематикою та жанром творів: вірші, оповідання, повісті, драматичні поеми, розповіді про рідну країну, життя народу, про сучасний світ і відносини між людьми.

Народилася майбутня письменниця 5 березня 1903 р. в місті Санкт-Петербурзі у дворянській родині з великими мистецькими традиціями. Мала Наталя виховувалася в атмосфері сердечних взаємин, у родині, де любили поезію, живопис. Дітей у родині було семеро, Наталя серед них – друга дитина. Не дивно, що майже всі діти змалку любили малювати, писати вірші та казки – це було їхньою найулюбленішою розвагою. Тому дівчинка Наталочка написала свій перший вірш у чотирирічному віці.

В Україну родина переїхала вже після революції й осіла у Люботині, неподалік Харкова. У 1924 р. вона закінчила історичний відділ Харківського інституту народної освіти.

Ще в студентські роки Наталя пише твори для дітей. Довгий час була редактором журналу «Барвінок». Поетеса широко відома як перекладач і популяризатор в Україні дитячої літератури інших народів, також була автором підручників «Читанка» для другого класу (1933) і «Читанка» для третього класу (1939), які перевидавалися кілька разів.

Наталя Забіла – вроджена казкарка. Її казки беруть свої витоки з багатющої скарбниці української народної творчості. Вона вчить дітей бути добрими, справедливими, мужніми, любити все суще на Землі. Значну сторінку вписала Наталя Забіла і в українську драматургію для дітей. Протягом багатьох років була головою комісії дитячої літератури у Спілці письменників України.

Померла письменниця 6 лютого 1985 року у Києві.

На творах Наталі Забіли виросло декілька поколінь українських дітей. Переважна більшість її творів не втратили своєї актуальності і по сьогодні.

Український поет Валентин Бичко охарактеризував творчість Наталі Забіли як «материнську пісню, цікаву, барвисту, розумну, клопітку, дбайливу», а в передмові до вибраних творів авторки в 4-х томах (К: «Веселка», 1983) він назвав Наталю Забілу «однією із найвидатніших українських письменниць, що пишуть для дітей».

Рекомендуємо до перегляду відеоматеріал

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.