Львівський обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи

ІВАН ГОРАК

17 січня 2022 року наш земляк #Іван_Горак – письменник, прозаїк, дослідник творчості Івана Франка, професор – святкує свій 80-ти річний ювілей. Народився майбутній письменник 1942 року у селі Городок на Львівщині. Закінчив хімічний факультет Львівського університету імені І. Франка. Після закінчення навчання працював педагогом, пізніше – науковим співробітником на кафедрі органічної хімії.

Захоплення літературою, яке почалося як хобі ще в студентські роки, поступово цілковито захопило у свій вир і переросло в справу життя. Літературно-мистецьке оточення та глибока самоосвіта, яку Роман Дмитрович здобув наполегливою працею у бібліотеках, сприяли професійному зростанню. Великий вплив на формування письменника мало й кількалітнє спілкування з письменницею Іриною Вільде, яка згуртувала цілу плеяду талановитої молоді. В 1981 році на сторінках журналу „Жовтень“ вийшов друком перший роман Горака ― „Шашкевич“. Книги Романа Горака віддзеркалені у різноманітних жанрових палітрах. Кожна праця є результатом грандіозної роботи над архівними джерелами. В них містяться дослідження життєвого шляху, діяльності видатних письменників та історичних діячів, які виділялися винятковою талановитістю.

Свої дослідження Іван Горак зосереджує на долях творців української літератури, пов’язаних із Галичиною. В його творчому спадку є низка есе про видатних історичних діячів: Дмитра Вітовського, Євгена Коновальця, Маркіяна Шашкевича, Миколу Устияновича, Василя Стефаника, Богдана Лепкого, Ірину Вільде і багатьох інших. Та центральною в літературно-науковій роботі Романа Горака є велична постать Івана Франка. Захоплення життям та діяльністю великого українця стало визначальним у діяльності дослідника. Науковець віддав цій роботі понад три десятиліття свого життя. Опублікована окремою книгою 1983 року повість «Тричі мені являлася любов» одразу стала бестселером, який відкрив незнані епізоди особистого життя «вічного революцьонера». Досить часто об’єктами дослідження є місця, які відвідував Іван Франко чи звідки походили його близькі. Так народжуються краєзнавчі нариси про історію окремих, іноді забутих містечок, сіл Галичини: «Городок», «Церква благовіщення у Городку», «Загублені на Журавенщині» (у співавторстві з І. Гамалієм), «Дорога до Жовтанців», «Де верхи взносить наш Бескид гордий», «Друзі з Добрівлян».

Загалом творчий доробок письменника різножанровий. Роман Дмитрович виступає і в амплуа сценариста та автора драматичних п’єс, які побачили світ на сцені Львівського театру ім. М. Заньковецької.

Він також був науковим консультантом у створенні художніх фільмів за мотивами творів Івана Франка. Автор сценаріїв телевізійних фільмів про Івана Франка: “Рідне село Франка”, “Адреси генія у Львові”, “Дрогобич – місто юності Івана Франка”, “Іван Франко і Львівський університет”, “Іван Франко”.

Маючи такий багатий ужинок, Роман Дмитрович не збирається зупинятися на досягнутому. Його енергійний темперамент, незгасаючий інтерес до глибинного, джерелознавчого дослідження рідної культури і літератури, гідні шанобливого подиву, а працездатність і науковий досвід відкривають перед ним нові обрії для творчої самореалізації.

Відділ культурно-просвітницької роботи

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.