Львівський обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи

🇺🇦  14 ЧЕРВНЯ – 133 РОКИ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ВИДАТНОГО ПРОВІДНИКА УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІЇ ЄВГЕНА КОНОВАЛЬЦЯ


«Волю українського народу до самостійного життя
не знищать ні ворожі тюрми, ні заслання,
бо Україна є нездобутнім бастіоном героїв і борців».
                                                  Євген Коновалець

⚔️  Євген Коновалець народився у час, коли формувалася модерна українська нація.

▪️  Творець і командир найбоєздатнішої військової частини Армії УНР – корпусу Січових стрільців, засновник Української військової організації, голова Організації українських націоналістів, один із борців за незалежність України в ХХ ст.

▪️  Євге‌н  Мих‌айлович Конова‌лець  народився 14 червня 1891р. у с. Зашків Львівського повіту (Австро-Угорщина), нині село у Шевченківському районі міста Львова, Львівської міської об’єднаної територіальної громади. Український державний, військовий та політичний діяч, полковник Армії УНР, командир Січових Стрільців, член Стрілецької Ради, комендант УВО, голова Проводу українських націоналістів, засновник та перший голова ОУН, один із ідеологів українського націоналізму.

▪️  Предки Євгена були священиками, але батько, Михайло Коновалець, змінив духовну стезю на освітянську, ставши директором народної школи у рідному селі.

▪️  Такі люди, як Коновалець, жили не матеріальними статками, у них було інше бачення. Це час ідей, які захоплювали, переломна епоха не лише для України, але Європи і світу.

•  У 1901 році вступив в академічну гімназію у Львові, де навчався 8 років;
•  Із 1909 року – студент Львівського університету правничого факультету;
•  У 1912 році – секретар «Просвіти» у Львові.

▪️  З початком Першої світової війни мобілізований офіцером до австро-угорської армії. Під час боїв за Маківку влітку 1915-го потрапив до російського полону.

▪️  Підпорядкування командиру і одночасно повага командира до солдата –один з ключових чинників боєздатності та національної свідомості Січових стрільців.

▪️  Після невдачі Української революції 1917-1921 років не втратив віру в справу, якій присвятив усе своє життя. Хоча чудово розумів: попереду праці щонайменше на покоління. Для боротьби з окупантами з колишніх офіцерів УНР та Галицької армії сформував підпільну Українську військову організацію (УВО).

▪️  30 липня 1920 року у Празі Євген Коновалець провів останнє засідання Стрілецької ради Січових стрільців, а восени 1921 року Євген Коновалець повернувся у Львів. Тут йому не поспішали відчиняти двері, бо бачили у ньому політичного конкурента.

▪️  У Львові Євген Коновалець зустрів своє кохання – Ольгу Федак, доньку одного з найзаможніших людей Галичини, адвоката, підприємця, громадського діяча Степана Федака. Його зятями стали Євген Коновалець, а також Андрій Мельник, який одружився з другою донькою Федака – Софією. Євген та Ольга одружились у лютому 1922 року і мешкали у кам’яниці батька на вулиці Дорошенка, 48 у Львові.

▪️  «Євген Коновалець як добрий і успішний менеджер умів управляти і генерувати ідеї. Він був представником старої галицької австрійської правничої школи. Людина, яка дотримувалася чітких правил, зобов’язань, був кришталево-чистою людиною. Йому довіряли збір коштів, бо ніхто не сумнівався в його порядності і доброчесності», – говорить історик Микола Посівнич.

▪️  1929-го став першим головою ОУН, яка мала на меті відродження державної незалежності України. Йому вдалося об’єднати представників різних організацій і різних поколінь. В ОУН влилися як колишні ветерани армії, так і молодь.

▪️  Налагодив зв’язки з урядовими колами та спецслужбами Литви, Німеччини, Іспанії, Франції, Англії та Японії.

▪️  «У великій світовій драмі наших днів ми маємо до вибору: або бути творцями, або жертвами історії», – ці слова полковник Євген Коновалець промовив на Конгресі українських націоналістів у Відні у 1929 року, коли було створено ОУН.

▪️  Мало хто знає, що Євген Коновалець після Першої світової війни, перебував у Львові на посаді секретаря «Просвіти», є документи, які ним підписані. Він закликав людей вступати до товариства і збирати кошти на діяльність.

▪️  Коновальці жили в Європі, дотримуючись конспірації, дбаючи про безпеку. Коновалець міг прилаштуватись і гарно жити, керувати банком і заробляти мільйони, але свідомо обрав інший шлях. Його поважали всі вороги, а, відповідно, довкола нього не могли розхитати ситуацію, як навколо Степана Бандери.

▪️  Більш-менш спокійно Євген Коновалець жив до 1929 року, поки радянська спецслужба не зрозуміла його мети. У 30-х роках було зрозуміло, що всі чекають нову війну, Коновалець був тією людиною, яка, в разі початку Другої світової війни, могла створити багатотисячну армію для боротьби за українську державу на боці Німеччини. Сталін це добре розумів. Радянська влада мала в УВО своїх агентів і розуміла, що треба розколоти організацію, щоб українці самі себе послабили. У 1933 році Євген Коновалець потрапляє у розробку спецслужб на фізичне знищення», – каже історик Іван Хома.

▪️  У 1933 році у Москві за наказом і під контролем Сталіна розробили спецоперацію щодо ліквідації Євгена Коновальця. 23 травня 1938 року у нідерландському місті Роттердам у ресторані «Атланта» радянський агент зовнішньої розвідки Павло Судоплатов дав провідникові ОУН Коновальцю коробку цукерок із запискою «від друзів», у якій був вибуховий пристрій. Євген Коновалець знав про підготовку замаху на його життя і на спроби знищення ОУН, його перестерігали щодо московських агентів.

▪️  Постать Євгена Коновальця досі недооцінена, наголошують дослідники його життя та діяльності. У націоналістичному русі на першому місці – провідник ОУН Степан Бандера, але фундамент організації заклав Євген Коновалець, який, як писав про нього Ярослав Дашкевич, «був добрим спостерігачем подій та, не менше добрим, спостерігачем людей».

🇺🇦 Євген Коновалець – це ключовий кризовий менеджер українських національно-визвольних змагань, незрівнянний приклад та дороговказ для багатьох поколінь українських Героїв.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.