Львівський обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи

🇺🇦  22 ТРАВНЯ – 145 РОКІВ із ДНЯ НАРОДЖЕННЯ СИМОНА ПЕТЛЮРИ

▪️  Він мав сміливість битися проти московитів і вести Україну вперед.

▪️  Кремлівська пропаганда перетворила Петлюру на чергового бандита, звинувативши його в єврейських погромах. До сьогодні ця людина, яка була вбита ворогом 98 років тому, не дає спокою москві.

▪️  Семен Петлюра народився в передмісті Полтави, нині Україна (тоді Російська імперія). Був третім сином у родині, мав трьох братів і п’ятьох сестер.

▪️  Батько – Василь Павлович міщанин; маючи три екіпажі та двох найманих робітників, орудував візницькою справою. Мати – Ольга Олексіївна з давнього полтавського роду Марченків. Усі діти в сім’ї отримували виховання в українській релігійній духовно-побутовій атмосфері.

▪️  Петлюра навчався в духовній семінарії, але обрав не служіння Богу, а служіння Україні. Українська мова у той час була заборонена, але сміливий 20-річний юнак без дозволу керівництва запросив до закладу відомого українського композитора Миколу Лисенка і хор, який виконав заборонену царською цензурою пісню «Б’ють пороги». Це було фактично злочином – і як результат – відрахування із закладу «за мазепинський дух». За іронією долі вже радянська пропаганда називатиме борців за незалежність України «петлюрівцями».

▪️  Царська поліція свого часу розшукувала «інтелігентного злочинця», «мазепинця». Ховаючись від переслідування, Петлюра переїздить на Кубань, але і тут не припиняє своєї революційної діяльності, розповсюджуючи проукраїнські ідеї.  Прогнозований арешт, але вийшов під грошову заставу, яку внесли батько і друзі.

▪️  Після звільнення – Київ, у якому продовжує конспіративну роботу і стає впливовою фігурою українського підпілля. Саме тоді його було оголошено в загальноімперський розшук.

▪️  Порятував Львів (тоді Австро-Угорщина), у який таємно під вигаданим прізвищем переїжджає Симон Петлюра. У Львові – благодатний український грунт: Франко, Грушевський, Антонович, Винниченко…

Перший міністр оборони
▪️  Після 1905р. Петлюра і Грушевський мають змогу повернутися до Києва. Талановитий публіцист, театральний критик, Петлюра блискуче володів французькою та німецькою мовами, добре знався на філософії, релігієзнавстві, грав на різних музичних інструментах.

▪️  1917р. – розпад російської імперії – у Києві Центральна Рада і перший парламент України, який очолив добрий приятель Петлюри Михайло Грушевський. Тоді ж виникає і перший український уряд, у якому Петлюрі пропонують посаду генерального секретаря з військових справ. У 38 років він стає першим міністром оборони в новітній історії України. Але як сформувати українське військо з частин, які раніше воювали в складі царської армії? Потрібна ну дуже сильна мотивація боротись за незалежність України.

▪️  У росії до влади приходить кривавий радянський режим, який не збирається визнавати незалежність України (ІV Універсал), ні навіть її автономії. Саме Петлюра переконував однодумців не гаяти дорогоцінний час і вступити у війну з більшовиками. Він розумів, що домовлятись з кремлем – марна справа. Його не підтримали, і довелось піти у відставку але не перестати боротись. Петлюра створює гайдамацький кіш «Слобідська Україна» (його метою було звільнити Слобожанщину, зокрема Харків, від більшовиків) з вояків та юнкерів, які погодились чинити опір. Це був, по суті, перший добровольчий батальйон у новітній історії нашої держави. За його допомогою було придушено більшовицьке повстання на заводі «Арсенал».

▪️  Остаточно як політичний лідер Петлюра утвердився у 1919 році, коли очолив Директорію молодої української держави у її найважчий час.

▪️  Симон Петлюра розуміє, що про молоду державу треба розповісти Європі й світові, тому інтенсивно поширює інформацію про Україну. Працювала також і наша культурна дипломатія – Українська республіканська капела, яка знайомила світ з українською народною творчістю. Американці були в захваті від нашого «Щедрика».

▪️  Але тримати опір ставало все важче… Сили були не рівні…

▪️  1920 рік. Варшавський договір. Нові союзники. Ріка Збруч. Нова критика і невдоволення двох сторін. Але треба було тримати столицю – Київ. До кінця травня 1920 року спільно з польським військом майже всю Правобережну Україну було звільнено від більшовицької окупації. Якби вдалося закріпити цей успіх, можливо, наша держава пішла б іншим шляхом… Але… Ризький договір звів нанівець усю боротьбу.

▪️  Петлюра емігрує до Парижа. 25 травня 1926 року на вулиці до нього підходить незнайомий чоловік з фотографією в руках. Отримавши ствердну відповідь на питання «ви Петлюра?», випустив 7 куль із револьвера. Убивцею був єврей родом із українського міста Ізмаїл. Замовником – кремль.

▪️  Чого може навчити ця історія? Вести переговори з московитами – марна справа. Петлюра це добре розумів ще на початку минулого століття.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.