Львівський обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи

📖  9 БЕРЕЗНЯ – 210-та РІЧНИЦЯ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА


🌿 Березень… Це місяць народження геніального поета, художника – символу української державності, національної єдності українців, символу поступу до свободи, чесності, правди, самосвідомості, символу, що надихає жити, боротися, кохати. Він – вічна святиня, уособлення найвищого розуму і непізнаного духу, він – невмируща душа і пам’ять української нації…

Кобзарю мій!
Поете мій високий!
А як же ти поезії писав?
– Я не писав.
Я плакав і сміявся.
Благословляв, співав і проклинав.
Сказати правду –
мало турбувався,
як я при цьому збоку виглядав
(Ліна Костенко).

ℹ️    Часто Тараса Шевченка називають пророком. Звертаємось до словників.

▪️  Проро‌к (грец.) — людина, що пророкує (проголошує, переказує, сповіщає) людям слова Господа Бога. Це посередник між Богом і людьми, котрий відкриває людям божественну волю, яка стосується теперішнього моменту, минулого або майбутнього (Вікіпедія).

▪️  ПРОРОК, а, ч. 1. За релігійними уявленнями – проповідник волі Божої (Словник української мови).

▪️  Отже, Тарас Шевченко – людина від Бога. Слова його, написані ще в 19 ст., залишаються актуальними:
«Москалі – чужі люде, роблять лихо з вами…» – попереджав великий Кобзар. До речі, ні у Франка, ні у Шевченка не знайдете слова «російський», оскільки ніякого стосунку цей “нарід” не мав до Київської Русі, а мудрі люди про це знали.

▪️  Надзвичайні здібності Тараса з раба перетворили його на зірку. Уже в дитинстві він був не таким, як усі: його харизма не могла залишитись непоміченою.

▪️  Навчання (2 роки суцільного зубріння та знущання) дало найголовніше – уміння читати та писати, а далі – самоосвіта. Це було природне бажання вчитися і зростати.

▪️  Хлопець ніколи не був слухняним, а такі кріпаки були вкрай не до вподоби панам-поневолювачам України.

▪️  Уже в 16 років зароджується думка: «А чому нам, нещасним кріпакам, не бути такими ж людьми, як інші?».

▪️  У Петербурзі його величність Випадок зводить Тараса із земляком Іваном Сошенком, учнем Петербурзької академії мистецтв з м. Богуслава. Десь уже чули про феномен кріпака, який умів писати картини різних жанрів. Але навіть дуже талановита людина, будучи чиєюсь власністю, не може мати жодних шансів на успіх у житті.

▪️  Почалась підготовка до викупу з кріпацтва. За «ремісника в господарстві необхідного» пан Енгельгардт запросив 2500 рублів (ціна майже 5 кріпаків). Гроші знайдено! У 24 роки Шевченко стає вільним!

▪️  Здавалося б попереду визнання, слава, гроші… Здавалося б…

▪️  Насправді бунтівна душа виливалась у «неугодні» поезії, які призвели до 10-літнього заслання «без права писати і малювати»..

▪️  У 31 рік Тараса Шевченка називають «батьком», він стає надзвичайно популярним, адже вже читали його «Кобзар», який пробуджував спогади про героїчне минуле українців. Тарас своїми віршами говорив на заборонені раніше теми. Це ж як треба було боятись СЛОВА, щоби на десять (!) років ізолювати Людину від суспільства.

▪️  Суворий клімат, погана вода, неякісне харчування – підірване здоров’я – зробили своє. 47 років. Лише 47 років доля подарувала поетові. Спочатку поховали у чужій московській землі на Смоленському кладовищі. Але у «Заповіті» написано: «Як умру, то поховайте мене на могилі – серед степу широкого НА ВКРАЇНІ МИЛІЙ». Тому 22 травня 1861 року Тарас Шевченко був перепохований на Чернечій горі у Каневі.

▪️  Люди довго ходили на Тарасову гору, бо були впевнені, що вона зцілює. Царська влада дозволила повернутись на батьківщину тільки мертвому Шевченку. Як сильно боялась імперія його впливу на українців.

▪️  Він мислив набагато ширшими категоріями і писав так, що воно резонує і досі. Його слова слугують нам дороговказом. Минає два століття, а читаєш «Кобзар» і розумієш, що це про сьогоднішні події:

Свою Україну любіть.
Любіть її… во врем’я люте,
В остатню, тяжкую мінуту
За неї Господа моліть.

Борітеся – поборете!
Вам Бог помагає!
За вас правда, за вас слава
І воля святая!

А на москалiв не вважайте, нехай вони собi пишуть по-своєму, а ми по-своєму. У них народ i слово, i у нас народ i слово. А чиє краще, нехай судять люди.

І на оновленій землі
Врага не буде, супостата,
А буде син і буде мати,
І будуть люди на землі…

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.