Львівський обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи

🕯 27 СІЧНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ ГОЛОКОСТУ


⬛️ Голоко‌ст давньогрецькою «всеспалення», відомий також як Шоа‌ івритом «катастрофа» у широкому значенні – цілеспрямована політика нацистського режиму на знищення етнічних і соціальних груп у Європі за ознакою їхньої расової, етнічної, національної належності, сексуальної орієнтації або генетичного типу як неповноцінних, шкідливих. У часи Другої світової війни – масове винищення нацистами євреїв. Але це і наш спільний біль.

▪️ У січні 1942 року нацистська верхівка ухвалила рішення про створення на території Польщі таборів смерті, обладнаних газовими камерами і крематоріями. Сьогодні вони відомі під назвами Треблінка, Собібур, Майданек, Освенцим, Бєлжец. Створення таких таборів передбачало масову страту населення гетто («гетто» – це частина міста, спеціально відведена для примусового утримання євреїв з метою їх ізоляції та подальшого знищення). Найбільш жахливим за кількістю утримуваних євреїв і їхнього масового винищення був Освенцим: за 5 років існування табору смерті тут були знищені близько 4 мільйони людей. Загалом (за неповними даними) жертвами нацистського режиму стали майже 6 мільйонів євреїв.

▪️ Для України цей день сповнений особливого трагізму і болю. Майже 1,5 млн. українських євреїв були знищені нацистами на території нашої держави. Масовою братською могилою і символом Голокосту в Україні став Бабин Яр.

▪️ Варто звернути увагу і на львівське гетто. Це було третє за величиною гетто у Третьому Рейху після Варшавського та Лодзинського, створене 8 листопада 1941 року. До початку 1942 року в гетто налічувалося понад 100 000 євреїв. У Львові була розграбована їхня власність, спалені синагоги, а самі євреї відправлені на примусові роботи. За різними даними, голокост у Львові пережили до 300 осіб.

▪️ Деяким євреям допомагали переховуватися самі львів’яни незалежно від національності: чи то був поляк, чи українець. Рятувалися, зокрема, у колекторі міської каналізації, у підвалах зруйнованих будинків тощо. Євреїв переховували й у монастирях та церквах Української Греко-Католицької церкви. Митрополит Андрей Шептицький у резиденції в Свято-Юрського собору врятував головного ортодоксального рабина Львова Давида Кагане разом з його родиною, а також родину реформістського рабина міста Єзекіїля Левіна.

▪️ УГКЦ, як могла, рятувала євреїв. «Виловлювали» єврейських дітей, одягали їх у вишиванки, виготовляли фальшиві метрики (свідоцтва про народження), називали Марічками та Петриками, робили їх «українцями» і відправляли по навколишніх селах…

▪️ Про тогочасні події варто прочитати у романі львівського письменника Юрія Винничука «Танго смерті».

Пам’ятник жертвам львівського гетто встановили у Львові 1992 року. Місце вибрали біля залізничного мосту, (пр. Чорновола) де розміщувався головний в’їзд до гетто. Скульптурна композиція символізує старого єврея, який простяг руки до неба у молитві.

▪️ У Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту у багатьох країнах світу відбуваються поминальні заходи. Світова спільнота не тільки згадує жертв людиноненависницької політики, але й засвідчує прагнення до боротьби з антисемітизмом, расизмом та всіма іншими формами нетерпимості, які можуть призвести до цілеспрямованого насилля щодо окремої групи людей.

▪️ Уперше в усьому світі Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту відзначили у 2006 році. Україна на державному рівні приєдналася до відзначення цієї міжнародної дати у 2012 році, хоч і була однією з шести країн-ініціаторів ухвалення документа ООН.

🕯 Пам’ять про Голокост є складовою національної пам’яті українського народу.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.