Львівський обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи

🟦 🟨 🟧 16 ТРАВНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ВИШИВАНКИ!

🔹 А чи знали ви, що всесвітній День вишиванки народився… у Чернівцях?

▪️  Його започаткувала студентка Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк у далекому 2006 році. Сама прийшла на пари у вишиванці і заохотила до цього друзів та викладачів.  Дата, третій четвер травня, була обрана з наміром підкреслити, що святкування припадає на будній день, і що вишиванка – органічна складова повсякденної культури українців.

▪️  Уже протягом наступних років свято розрослося до всеукраїнського рівня, до нього почала долучатися українська діаспора по всьому світу, а також прихильники України. Таким чином свято перетворилось у всесвітнє. Співзасновники Дня вишиванки надсилали листи до державних органів з проханням підтримати студентів у започаткуванні свята. Ініціативи з надання святу статусу державного не отримали успіху. Однак Леся Воронюк вважає, що офіційність свята – це певний обов’язок, а його неофіційний характер лишає більше свободи.

▪️  Наскільки давня українська вишивка? Шукаємо в літописах та питаємо в археологів. Основну інформацію про вишивку, використану в одязі, ми отримуємо з археологічних знань періоду Київської Русі.

▪️  Перші орнаменти, що ототожнюють з українською вишивкою, належать до доби палеоліту (!!!) До прикладу, археологічні розкопки біля Мізину (Чернігівщина) засвідчують виявлення першого протосвастичного орнаменту у світі на браслеті з бивня мамонта… А фрагменти одягу, виявлені під час розкопок захоронень першого століття н.е., мають елементи кольорової вишивки!

▪️  Як бачимо, декорування одягу вишивкою на території України дуже давнє, але становлення вишиванки в одязі як культурне явище припадає лише на XIX століття. Наші працьовиті предки завжди вміли створити справжню красу з полотна і ниток.

▪️  У давнину вірили, що вишиванка оберігає людину, дарує їй добру долю та здоров’я. Матері вишивали своїм дітям одяг з особливою теплотою та любов’ю. Існують свідчення, що у деяких регіонах країни процес вишивання мав вигляд особливої церемонії. Жінки в процесі молились і вірили, що ці молитви зроблять вишиванку сильнішою та зарядженою тільки позитивними емоціями.

▪️  Учені налічують понад 200 технік вишивки.

▪️  Українцям довелося довгі роки боротися з московським терором, а згодом радянського союзу. У 20-30 роках люди ховали вишиванки, адже можна було опинитися в засланні за вишиту сорочку. Жах тих часів прийшов в Україну в 2014 у вигляді сучасної росії. Окупанти, на захоплених територіях, катували та навіть могли вбити українця за те, що він був одягнений у вишиванку.

▪️  Сьогодні, вишита сорочка – це не лише елемент традиційного українського костюму, це невід’ємна частина кожного українця, тренд, який демонструє самобутність української культури в усьому світі. Вишиванка змогла водночас осучаснитись і залишитись такою, як і тисяча років тому. Саме з нею уособлюють найкращі емоції та думки, адже вона увібрала в себе віковічну історію.

▪️  Незважаючи на повномасштабну війну, ми бачимо орнаменти вишивки навіть на військовій формі, це захоплює.

Вишиванка рідна, ну хіба не диво?
В ній ходити модно, стильно і красиво.
Це митецький витвір, це краса і казка,
В ній душі наснага, материнська ласка.
(Надія Красоткіна)

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.