Львівський обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи

🇺🇦 «МУДРОГО – НЕ ОДУРИТИ, ЧЕСНОГО – НЕ КУПИТИ, МУЖНЬОГО – НЕ ЗЛАМАТИ», – РОМАН ШУХЕВИЧ

⚔️  На 2024 рік припадає 117 річниця від дня народження Головного командира Української Повстанської Армії Романа Шухевича (1907-1950). Українська історія ХХ століття визначила генерал-хорунжому роль Прометея, покликаного до розвитку національно-визвольної боротьби рідного народу за свободу та незалежність.

▪️  Роман Шухевич народився 30 червня 1907 року у відомій в Галичині родині. Прадід Романа – Йосип Шухевич перекладав з латини на українську твори Вергілія, з німецької – Шульце, Гердера та Шіллера, з англійської – Вальтера Скота. Дід майбутнього головнокомандувача УПА був науковцем, відомим дослідником Гуцульщини. Родина подбала, аби малий Роман отримав гідну освіту, яка включала не лише академічні науки, але й музику. Роман Шухевич заочно навчався в музичному інституті імені Лисенка за класом фортепіано. 

▪️  Розповідають, що Роман полюбляв грати на фортепіано і робив це за кожної слушної нагоди. Як зазначали квартиранти родини Шухевичів, коли в помешканні розпочиналися суперечки, Роман сідав за фортепіано і грав і співав з «Наталки Полтавки»: «Де згода в сімействі, там мир і тишина». Після цього сварки вщухали.

▪️  Свої воєнні університети генерал-хорунжий УПА починав як звичайний рядовий гарматник в польському війську. У 1928-29 роках Шухевич проходив строкову службу в артилерійській частині у Володимирі-Волинському. Як здібний юнак, Шухевич навіть навчався в так званій підстаршинській школі, але через участь в українській націоналістичній організації вважався неблагонадійним, тому не зміг завершити навчання і так і залишився рядовим.

▪️  У 1930-х роках у Львові Шухевич, який до того встиг відсидіти в польській в’язниці за українську націоналістичну діяльність, відкрив власний бізнес – рекламну компанію «Фама», яка досить успішно працювала та давала змогу заробити як на життя, так і на підпільну діяльність ОУН.

▪️  Роман Шухевич був чудовим плавцем, чемпіоном українських національних змагань з плавання. У нього була цивільна мрія – до 40-річчя переплести протоку Ла-Манш. Готувався, тренувався, багато плавав. Але на практиці – довелось боротись з окупантами й тричі долати Тису. Не для того, щоб втекти від відповідальності. А для того, щоб виконати свій обов’язок вояка, борця за незалежну й соборну Україну.

▪️  Роман Шухевич був одним із командирів «Карпатської Січі». Відомо, що під час загального відступу із Хуста у березні 1939р. саме йому було доручено організувати новий центр спротиву у Великому Бичкові.

▪️  Однак досі було не дослідженим, як Шухевич зміг вирватись із мадярського полону в Бичкові та залишити Закарпаття. При цьому майбутньому Головному Командиру УПА довелось тричі перепливати Тису. У березні, коли води і льоду було багато. А невідома кількість його побратимів втопилась, так і не діставшись на інший берег…

▪️  Планував через Румунію і Югославію якнайшвидше добратись в тогочасний головний центр ОУН – Відень. Щоб продовжити розгортання українського визвольного руху. Щоб врешті-решт очолити боротьбу свого народу проти найжорстокішого з окупантів.

▪️  Він грав у футбол, волейбол, баскетбол, водне поло, займався боксом, кінним і лижним спортом. На Запорозьких іграх у Львові він встановив рекорд бігу з перешкодами на 400 метрів та рекорд у плаванні на 100 метрів. Займав призові місця у метанні диску та штовханні ядра.  

 ▪️  Роман Шухевич, який рекордно довго з усіх командирів антирадянського підпілля переховувався від органів нацбезпеки СРСР, загинув 5 березня 1950 року – рівно за три роки до смерті Сталіна – у селі Білогорща (нині район Львова) у будинку вчительки Ганни Конюшек. Загалом в облаві на командуючого УПА було задіяно близько тисячі вояків Міністерства державної безпеки СРСР. Коли до будинку зайшли МДБісти, Шухевич, хоча і мав теоретичну можливість відсидітися в добре замаскованій криївці, вирішив прориватися з боєм. Убивши майора МДБ Ривенка, командир УПА вже на виході з будинку отримав автоматну чергу в груди. Після чого застрелився, аби не потрапити до ворога живим. В офіційному ж звіті було записано, що вбив Шухевича один з сержантів, які оточили будинок.

▪️  Де ж могила відомого українця? Це залишається таємницею і до сьогодні… Є версія, що навіть мертвого Шухевича совіти боялись настільки, що спалили тіло, а порох розвіяли над Збручем…

👉  Актуальними залишаються слова Романа Шухевича: «Ми боремось не тому, що ненавидимо тих, хто знаходиться перед нами, а тому, що любимо тих, хто у нас за спиною!»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.