Львівський обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи

Кирило і Мефодій

ДЕНЬ СЛОВ’ЯНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ ТА ПИСЕМНОСТІ

Україна щорічно, у травні відзначає День слов’янської культури та писемності. Датою проведення якого є день пошанування православною Церквою рівноапостольних братів Кирила та Мефодія (24 травня).

Створення св. Кирилом та Мефодієм однієї із слов’янських азбук – глаголиці – було далеко не єдиним здобутком солунських братів, а тому вони заслуговують більше уваги до своєї духовної спадщини, яка і нині не втратила своєї актуальності.

Усі гілки християнської Церкви визнають неоціненний вклад братів Кирила і Мефодія в просвітництво і поширення християнства серед слов’ян. Присвячений їхній пам’яті День слов’янської культури і писемності відзначають у Болгарії, Україні, Білорусі. У 1980 році Папа Іван Павло II оголосив їх покровителями Європи.

Історична потреба укладання нової мови була пов’язана з поширенням християнства на території, де жили слов’яни. Перед Кирилом та Мефодієм постало завдання винайти і заснувати нову алфавітну систему та мову, що здатна була передати основні богослужбові церковні тексти. Завдяки солунським братам слов’яни першими серед європейських народів здобули право говорити з Богом рідною мовою. При цьому, св. Кирило і Мефодій зуміли так вирішити вкрай складну проблему визнання церквою старослов’янської мови. Це помітно сприяло єдності церкви, зміцнювало східну і західну гілки християнства.

Із приходом солунських братів до Риму літургії старослов’янською мовою урочисто відправлялися у найбільших храмах Риму: Апостола Петра, Апостола Павла, Святого Андрія, Святої Петроніди та інших.

Право називатися слов’янськими просвітителями та апостолами слов’янства св. Кирило і Мефодій заслужили тим, що Кирило у 863 році розробив першу впорядковану слов’янську азбуку і цим поклав початок розвиткові слов’янської письменності, також Кирило і Мефодій переклали з грецької мови багато книг (Євангеліє, Псалтир, Апостол та інші), що стало початком формування старослов’янської літературної мови, по-третє, Кирило і Мефодій протягом багатьох років провели серед західних і північних слов’ян і сприяли поширенню грамотності серед цих народів.

Святі Кирило та Мефодій показали і сучасникам, і прийдешнім поколінням, що лише невтомна, просвітницька праця, освячена християнською любов’ю, дає щедрі плоди, які здатні служити людям тисячоліття.

Відділ культурно-просвітницької роботи

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.