Львівський обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи

ОЛЕНА КУРИЛО – УКРАЇНСЬКА МОВОЗНАВИЦЯ, ДІАЛЕКТОЛОГИНЯ, АВТОРКА ПОПУЛЯРНИХ ПІДРУЧНИКІВ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Українське політичне відродження і культурне відродження двадцятих років захопили в свою бурхливу й широку течію чимало людей не-українського походження, яких доля зв’язала з Україною. І треба сказати, що біль­шість цих людей чесно служила українській нації й багато з них ґрунтовно прислужилися українській культурі і навіть життя віддали за свою свідомо прийняту нову Батьківщину. До таких людей належала і Олена Курило, одна з найвидатніших українських учених – мовознавців.

Біографія Олени Курило ніколи не була опублікована. Деякі крихти її, що вдалося позбирати з випадкових дже­рел і від очевидців, лишають більше невідомого, ніж розкритого. 

Олена Курило народилася 19 жовтня 1832 року у Гродненській губернії (нині Білорусь) в єврейській сім’ї. Навчалася у Львівському університеті, закінчила в 1913 році жіночі курси, які працювали у Варшавському університеті.  Першим, хто звернув її інтерес до української культури і українського ви­звольного руху був Євген Тимченко, визначний укра­їнський мовознавець. Другим чинником було знайомство Олени Борисівни з студентом Варшавського університету Дмитром Кури­лом, пізніше старшиною армії УНР. Згодом вона переїжджає до Києва та бере активну участь в українізації школи.

Їй належить найпопулярніший підручник української граматики для дітей, який потім був перевиданий багато разів.

Це не була наукова праця, це був практичний підручник для дітей, він не давав наукової системи, але він будив любов до своєї країни і мови. Авторка праць «Паралельні форми в українській мові, їх значення для стилю», «Матеріали до української діалектології та фольклористики», «Словник ботанічної номенклатури», підручників «Початкова граматика української мови», «Курс українського правопису».

Від 1921 – старший науковий співробітник Інституту української наукової мови ВУАН, згодом – заступник директора, голова відділу сучасної української мови Інституту мовознавства ВУАН.

На початку 1930-х рр. розгорнулася кампанія цькування українських мовознавців. Низку мовознавців було знищено, знищували та замовчували їхні праці. У жовтні 1938 року Олена Курило була заарештована й засуджена до 8 років концтаборів за «українську контрреволюційну націоналістичну діяльність». Ув’язнення відбувала в Карагандинському таборі (Казахстан). Звільнена у жовтні 1946 року. 

Недовга наукова діяльність Олени Курило неподільно пов’язана з Україною та українською мовою.

Блискуча постать Олени Курило та її праці навічно вписані в українське мовознавство. Тому хочеться скласти шану видатній постаті Олени Борисівни Курило, яка віддала свою кваліфікацію, досвід, працю, а зрештою й життя українській нації та українській науці.

Рекомендуємо до перегляду надзвичайно цікаву розповідь – «Олена Курило – репресована мовознавиця»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.