Львівський обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи

КВІТКА УКРАЇНИ

Квітка Цісик народилася і все життя прожила у США. Її голосом захоплювався весь американський шоу-бізнес. Із нею працювали Майкл Джексон, Вітні Г’юстон та інші світові зірки. Та в Україні про неї почули вже після її смерті.
Сьогодні, 4 квітня, Квітці Цісик виповнилося б 70 років.

Батько Квітки Цісик був львівським скрипалем. Її бабуся, дідусь, мама жили у Львові до 1944 року. Родина була знаною інтелігенцією у місті. Втікаючи від окупації та радянської влади, у 1949 році опинилися у США. Співачка народилася вже у Нью-Йорку в 1953 році. В дитинстві Квітка була пластункою – їздила у табори в гори, де вивчала українські пісні, звичаї і обряди.

Повне ім’я співачки – Квітослава. Рідні і близькі її називали Квіткою. А популярність у США вона здобула під артистичним псевдо – Кейсі – поєднання перших літер імені та прізвища – Kvitka Cisuk.

Цісик мала колоратурне сопрано. Прихильники у її голосі іноді вгадували звучання скрипки. Вона з легкістю експериментувала зі стилями – від джазу до класики. І мала неабиякий успіх як у виконанні поп-пісень, так і в оперному співі. Крім того, Квітка Цісик володіла технікою, поширеною у карпатських селах – «білим голосом».

«Я побачила, що можу легко змінювати музичний стиль. Потім я вступила у музичну консерваторію в Нью-Йорку. Навчалася вокалу і думала, що буду оперною співачкою. Але зацікавилась іншим фахом. Це – такий «студіо-сингінг». Співання у різних студіях для реклами або для композиторів», – розповідала співачка.

В Америці Цісик стала однією з найвідоміших і найдорожчих виконавиць джинглів до рекламних роликів.

Її голос звучав у рекламних компаніях «Кока-Коли», American Airlines, «Макдональдсу». Протягом 16 років, і до кінця життя, вона була офіційним голосом «Форд Моторз». Багато американців і досі пам’ятають музичний джингл «Have you driven a Ford lately» у виконанні Кейсі Цісик. За це «Форд» дарував їй автомобілі. Ця ж компанія підрахувала, що голос Цісик прослухали понад 22 мільярди разів, тобто у кілька разів більше, ніж населення Землі.

Співачка працювала і допомагала багатьом відомим американським музикантам і продюсерам. Співала на бек-вокалі у Вітні Г’юстон та Майкла Джексона. Також її запрошували для участі в записах своїх альбомів відомі співаки – Майкл Болтон, Боб Джеймс, Лінд Ронстад, Роберт Флек.

Пісня Цісик отримала «Оскар» і «Глобус». У 1978 році пісня «Ти осяюєш моє життя», яку виконала Квітка Цісик в однойменному фільмі, отримала «Оскар» і «Золотий глобус». Пісня також була номінована на «Греммі» у категорії «Пісня року». Цісик виконала у фільмі всі жіночі партії, втім, через конфлікт з режисером фільму її прізвище вирізали із титрів. У стрічці Квітка Цісик також спробувала себе як актриса, зігравши у фільмі роль подруги головної героїні.

Сестра Квітки – відома піаністка. У родині Цісиків музично обдарованими були обидві доньки. З дитинства батьки навчали Квітку і її старшу сестру Марію грі на скрипці і на фортепіано. Марія стала відомою піаністкою, була директором консерваторії у Сан-Франциско.

Квітка Цісик записала два україномовні альбоми – «Квітка» у 1980 році, а також «Два кольори» у 1989-му. Це їй коштувало близько 200 тисяч доларів. Для їхнього запису вона наймала кращих музикантів Нью-Йорка, акомпанувала Квітці її рідна сестра Марія, а правильну українську вимову ставила мама.

Обидві платівки у 1990 році були номіновані на премію «Греммі» в категорії «сучасний фольк». До України вони потрапляли здебільшого контрабандою, люди перезаписували пісні і передавали один одному.

«Ще ніхто і ніде так не заспівав пісні мого друга Володимира Івасюка, як це зробила Квітка», – так скаже потім Назарій Яремчук.

Квітка Цісик побувала в Україні лише один раз. У 1983 році вона приїхала із мамою у Львів, але ця поїздка не афішувалася і була майже таємною. В Україні Квітка так і не почула власних пісень.

Після проголошення Україною незалежності Цісик планувала доти низку концертів на Батьківщині. Та, на превеликий жаль, її мрія не здійснилася – 29 березня 1998 року, не доживши 5 днів до свого 45-річчя, співачка померла.

У Сполучених Штатах Америки на знак пам’яті про Квітку Цісик і її талант заснували Фонд Підтримки музично обдарованих дітей.

Унікальний тембр голосу Квітки Цісик, її елегантна манера виконання, бездоганна мова, полонили мільйони українці у світі. Навесні 2009 року Міністерство культури України презентувало у США, в межах ІІІ Фестивалю української культури, конкурс української пісні на пошану пам1яті Квітки Цісик під назвою «Квітка». З нагоди пам’яті про незабутню Квітку в 2010 році у Львові по вулиці Глибокій на будинку, де мешкала родина мами Цісик встановили меморіальну дошку. 25 червня 2010 року за рішенням Львівської міської ради переназвати вулицю, яка з’єднує вулиці Лінкольна та Хвильового ім’ям Квітки Цісик. А через рік у середній школі №54 було створено музей славетної співачки Квітки Цісик. Як зазначив меценат та засновник музею Роман Грицевич: «Хотілося створити такий музей, аналогів якому немає не тільки у Львові, але й у всій країні. Щоб українці мали можливість познайомитися із творчістю Квітки Цісик.»

Господь обдарував Квітку Цісик геніальним голосом: чистим, багатим, гнучким і водночас емоційним. Що проникає душу і серце кожного. Її пісенний талант служитиме ще багатьом поколінням дорогоцінною прикрасою у скарбниці української пісні.

Її пісні, немов душа народу,
Прислухайся до них і серцем доторкнися.
У світлу пору і в час негоди
Вони звучать як музика весни…

Рекомендуємо до перегляду єдине україномовне інтерв’ю Квітки Цісик https://www.youtube.com/watch?v=j9ZpMlQwY7Q&ab_channel=prosvitakh

Квітка Цісик. Трояндова колекція:
https://www.youtube.com/watch?v=dpr9QN3lpKo&ab_channel=%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.