Львівський обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи

🇺🇦   16 ЛИПНЯ – ДЕНЬ УХВАЛЕННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ ПРО ДЕРЖАВНИЙ СУВЕРЕНІТЕТ УКРАЇНИ



🔹  Віють нові вітри, але ще сильною є совєцька система… Проте вона вже дала збій. «Осінь народів» 1989р. поклала край комунізму в Польщі, Угорщині, Чехословаччині, уже впав Берлінський мур…

▪️  У СРСР спалахують міжетнічні конфлікти.

▪️  В Україні створено Народний Рух.

▪️  У березні 1990р.  – вибори до Верховної ради, на які приходять демократи і з’являється опозиція. З високої трибуни вперше говорять ті, які ще недавно сиділи в радянських таборах за політичні переконання.

▪️  У цей час на росії також «демократичні вітри». 12 червня 1990 року російська федерація ухвалила власну декларацію про суверенітет. Коли це зробила росія, то чому Україна не може?

▪️  На цьому тлі 16 липня 1990 року, Верховна Рада УРСР ухвалює Декларацію про державний суверенітет України. ЇЇ було ухвалено конституційною більшістю. 80 відсотків депутатів проголосували «за».

▪️  У Радянському Союзі офіційно закріплена керівна роль компартії та комуністичної ідеології. А в українській Декларації говорилося про перевагу загальнолюдських цінностей над класовими. За це голосують і представники комуністичної більшості, і демократи з опозиційної Народної ради. Усі розуміли, що марксистсько-ленінська ідеологія була людиноненависницькою і вона мала зникнути назавжди.

▪️  Декларувалося, що Українська РСР є суверенною національною державою. Єдине джерело влади – народ України, а не компартія чи совєцька влада. Закріплювалось право на власну грошову одиницю, право на власні митну та податкову системи, державний бюджет. Право на власні Збройні сили, право на власне громадянство.

▪️  Після ухвалення Декларації на тодішній площі Жовтневої революції, яка згодом стане Майданом Незалежності, – стихійний мітинг. Це було перше святкування проголошення незалежної суверенної української держави
В’ячеслав Чорновіл: «Сьогодні це тільки перший крок. Не тішмо себе ілюзіями. Декларація – це лише таки тільки декларація. Щоб кожна її фраза обросла живими м’язами, нас чекає велика і важка боротьба!»

▪️  Два фактори, що наближали розпад СРСР: Чорнобиль і Афганістан. У Декларації було проголошено, що українські юнаки «як правило» будуть проходити військову службу на території України і не можуть використовуватись у військових цілях за її межами.  Оскільки радянська влада замовчувала чорнобильську трагедію, то Декларація передбачала власну національну комісію радіаційного захисту.

▪️  Декларація наслідувала одних і вела за собою інших. Наслідувала приклад Литви, яка в березні 1990 року вже проголосила незалежність від СРСР, а Естонія і Латвія йшли за литовцями. Україна ще не проголосила Незалежність, але в Декларації надала собі право на власні Збройні сили, внутрішні війська та органи держбезпеки.

▪️  Верховна Рада, ухваливши Декларацію про суверенітет, оголосила також 16 липня Днем Незалежності і навіть відсвяткувала його, правда, лише один раз, через рік. А вже за місяць, у серпні 1991р. відбудеться путч у Москві – і проголошення незалежності України. Декларація проголошувала, а Акт визначив незалежність України.

▪️  Третій крок – референдум, який затвердив Акт. Україна пройшла три кроки до незалежності.

▪️  Отже, підсумок. Декларація про суверенітет України стала планом, дороговказом до здобуття України Незалежності. Самостійницька планка була піднята значно вище, аніж статус України як союзної республіки.
Суверенітет: незалежність держави, що полягає в її праві за власним розсудом розв’язувати свої внутрішні й зовнішні справи, без втручання в них будь-якої іншої держави. Суверенітет є необхідною політичною та юридичною ознакою держави.

▪️  Ухвалення Декларації і рух до незалежності показали, що якщо українці об’єднані, їм під силу найвищі цілі.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.