Львівський обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи

🍁🇺🇦14 ЛИСТОПАДА 2023 РОКУ ВИПОВНЮЄТЬСЯ 80 РОКІВ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ НАРОДНОЇ АКТРИСИ І ГЕРОЯ УКРАЇНИ НЕОНІЛИ КРЮКОВОЇ ( 14.11.1943 – 5.10.2018)

▪️  Сценічне життя Неоніли Крюкової – трагічне й переможне, пообтикане терниною переслідувань і заборон з боку радянських ідеологів, недооцінене й незатребуване новою владою, відзначене хіба що принизливими грамотами, але оповите любов’ю народу – являє сплав акторського великого таланту й патріотичного духу.

▪️  Неоніла Крюкова з дороги звичайної театральної актриси ступила на шлях пошуків свого індивідуального, неповторного, ораторсько-публіцистичного образу. Її непоступливий, гордий характер, який не дозволяв хилитися перед майстрованою радянськими лицедіями неправдою, тримав її біля шевченкового слова і наказував привносити в покалічену пам’ять українського народу оздоровчі й пророчі послання нашого генія.

▪️  Талант Неоніли як глашатая творів особливої національної вартості почав формуватися з дитинства – вже тоді її душа була пронизана жагою правдолюбства і  співчуттям до несправедливо покараних. Ніла виростала сиротою під хлібною опікою і виховною турботою матері. Неонілина мати – тружденна колгоспниця, жінка надзвичайної вроди,людина з високою гідністю й честю. Ота жінка й стала для маленької і для великої Ніли ідеалом народної простоти, яка перевищує едуковану, лукаву вишуканість.

▪️  Коли Неоніла з’явилася між молодими літераторами України, які чинили опір русифікаційній політиці Москви, в тяжкі часи арештів і доносів, коли, як сама вона каже, було “Два виходи – один на сцену з Леніним, а інший у кочегарню з Шевченком”, то не вибирала. Не задумуючись, пристала до тих, хто був совістю української літератури. Читання зі сцени творів Василя Симоненка, дружбою, ідейною та естетичною одностайністю з Григором Тютюнником вона вписалася в плеяду шістдесятників, у гроно сміливців, що кинули виклик владі, і ніколи вона не відступила зі своїх позицій.

▪️  У моно-виставі, створеній за поемою Ліни Костенко “Маруся Чурай”, мабуть, уперше засіяла всіма гранями патріотична снага й тривожна душа Неоніли Крюкової.

▪️  Мистецтво Неоніли шліфувалося прозою Олеся Гончара. Але ж і та проза, як зрештою, всі інші читані артисткою тексти, ставали гострішими і глибшими в її інтонаціях. Те, що помічає тільки зір, переходить у голос, твориться подвійна пластика, твір стає вимовленим, значить, діяльнішим, закличним, дорожчим для пам’яті.

▪️  Неоніла Крюкова була обдарована рідкісним, особливого тембру й мелодії голосом, який дивним чином асоціюється з образом голосу народу. В ньому нема хитрості, лестощів і пихи. Магія мистецтва Неоніли Крюкової в тому, що її мову неможливо заперечити, її слово недоторкане. На великих і малих сценах, в містах і селах, і всюди вона чарувала не лише манерою подачі слова, але й поставою, жіночою красою й духовною наповненістю, в якій читається щось од Марусі Чурай і щось від Лесі Українки…

▪️  Неоніла Крюкова зіграла ролі у фільмах “На києвському напрямку”, “Пропала грамота» і “Кайдашева сім‘я”, вона була першою, хто виступив перед ліквідаторами аварії на Чорнобильській АЕС, також була активною учасницею Помаранчевої революції.

…Голос НЕОНІЛИ КРЮКОВОЇ слухали, слухають і ще довго будуть слухати…будуть під впливом її голосу навертатися до своєї мови й до своєї державності неправедні діти України. Але й праведні шукатимуть її образу в собі, її жіночого альта й дисканта, де торжествує віра у справедливість і чути безсмертя УКРАЇНИ❤️🇺🇦

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.