Львівський обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи

🕯   19 ТРАВНЯ – ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ ПОЛІТИЧНИХ РЕПРЕСІЙ

В Бухенвальді є дзвін,
В Хіросімі – вогонь,
А в Сибіру – нічого,
Крім серця мого… (Іван Коваленко)

◼️  День пам’яті жертв політичних репресій припадає на третю неділю травня.  Що собою являє цей термін?

ℹ️   Політичні репресії – це переслідування особи чи групи осіб в суспільстві з політичних міркувань, зокрема, з метою обмеження або запобігання їх здатності брати участь у політичному житті суспільства, зменшуючи таким чином їхні позиції серед своїх співгромадян. Це порушення прав людини, зловживання наглядом, жорстокість поліції, тюремне ув’язнення, недобровільне врегулювання, зняття прав громадян, люстрація та насильницькі дії або терор, такі як вбивство, сумарні страти, катування, примусове зникнення та інші позасудові покарання політичних активістів, дисидентів чи загального населення.

▪️  Україна завжди була кісткою в горлі москви. Тому нам, як нікому іншому, відомо про політичні репресії, адже це є характерною рисою диктатур і тоталітарних держав.

▪️  Політичні репресії в Україні розпочалися із першої спроби встановлення радянської влади – з початку 1918 року, а закінчилися у другій половині 1980-х рр. Терор носив цілеспрямований, організований характер, уразив практично всі верстви української нації – інтелігенцію, військовиків, політиків, діячів церкви, культури та мистецтва, та найбільше вдарив по селянству.

▪️  На підставі архівних матеріалів СБ України, від 1927 до 1990 р. в Україні було заарештовано понад мільйон осіб (з них понад 50% – українці), 545 тис. з них засуджені, у т.ч. – щонайменш 140 тис. розстріляно. 

▪️  Крім того, від кінця 1920-х і до початку 1950-х років з України виселено 2 млн. 880 тис. розкуркулених селян і членів їхніх сімей.

▪️  Найжорстокішою репресивна політика була протягом поч. 1930-1953 рр., коли керівництво нею здійснював безпосередньо Й.Сталін.

▪️  Найбільше дісталось галичанам. Масові репресії на заході України 1939-1941 та 1944-1953 рр.  за участь у русі ОУН та УПА  або за його підтримку засуджено близька 87 тис. та понад 200 тис. громадян депортовано.

▪️  У 1950-1980-ті роки репресії перестали були масовими і набули цілеспрямованого характеру, їх жертвами ставали учасники опозиційних дисидентських організацій чи окремі «інакодумці».  До 1960 р. ліквідується система таборів ГУЛАГ (від рос. – «Главное управление лагерей» НКВС СРСР).

▪️  Останніми жертвами політичних репресій стали діячі українського визвольного руху 1970–1980-х років, які залишалися «в’язнями сумління» до кінця 1987 р.

▪️  Розкуркулення, колективізація, голодомор, «розстріляне відродження», дисиденти (шістдесятники), депортація, «буржуазні націоналісти»…

▪️  ГУЛАГ, Сандармох, Биківня, Дем’янів Лаз, Бабин Яр…

▪️  А ще було замовчування, перекручення, переписування історії, жорстка цензура, обмежений доступ до документів, тенденційне висвітлення подій, дискредитація…

▪️  Указом Президента України від 21 травня 2007 р. № 431 встановлено щорічне відзначення у третю неділю травня Дня пам’яті жертв політичних репресій “з метою належного вшанування пам’яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України.

▪️  Матеріал узято з https://www.istpravda.com.ua/research/50db659307b77/
       
  САНДАРМОХ
Старезні сосни гомонять із вітром,
Доволі недосяжні, граціозні.
Утаємничена земля ця і повітря,
Відчути все лише душею можна.
Сплять лицарі: письменники, поети,
Митці, міністри, вчені і селяни.
Їх не везли сюди кабріолети,
А вантажівки… до одної ями.
Без одягу, зв’язали руки й ноги,
Роти закриті кляпами зі шмати.
Не ждали анізвідки допомоги.
Тож за які гріхи така розплата?
Душа у капітана біснувата,
Смертями зарясніли сірі будні.
Ой, не здригнулася рука у ката!
Жінки такі красиві та підсудні.
«Отпразднует» режим двадцятиліття,
А кату вручать орден в нагороду…
«Кривавим» люд назве десятиліття,
Народів цвіт убито за свободу.  (Марія Яновська)

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.