Це велике свято для всіх вірян, яке приурочене події, коли Ісус Христос з’явився перед християнами у божественному світлі. Христос преобразився у присутності трьох своїх учнів. Спаситель узяв із собою Петра, бо віра його була глибока і він мав стати видимим головою Церкви, заснованій на Христовій вірі і намісником Христа на землі. Взяв Іоана, бо той завдяки надзвичайній чистоті своєї душі і тіла та невимовній любові до Христа Спасителя став його улюбленим учнем, а крім того, він мав у своєму Євангелії у найпіднесеніший спосіб описати Божество Христа Спасителя. І взяв Якова, бо той перший з апостолів мав постраждати за Христа.
Розповідь про преображення подається між двома повідомленнями Ісуса про близьку смерть і Воскресіння. У цей момент присутність Мойсея та Іллі поруч з Ісусом означає зв’язок між старим і новим завітом.
Світло, що преображує Ісуса, є водночас відображенням божественної слави і передвістям слави його воскресіння.
Свято уособлює духовний зріст, адже людина здатна увібрати в себе Божу Благодать.
На свято Преображення Господня припадає другий Спас – Яблучний.
Яблучний Спас символізує закінчення літа та настання осені. В народі навіть існують приказки: «Яблучний Спас – пішло літо від нас», «Спас – тримай рукавички про запас».
Яблучний Спас пов’язаний зі святом врожаю, бо припадає на період дозрівання місцевих фруктів, овочів та збору меду. Тому, за стародавніми традиціями, на свято другого Спаса віряни йдуть до церкви та освячують фрукти й овочі нового урожаю.
До святкового кошика обов’язково треба покласти яблука. Також можна покласти груші, виноград, сливи, помідори, моркву, цибулю та інші достиглі овочі. За народними традиціями на Спас також заведено освячувати колоски пшениці та жита, васильки, або ж чорнобривці.
Народні прикмети на Яблучний Спас
► Люди, які мріють потрапити в рай, повинні на Яблучний Спас з’їсти освячене яблуко.
► Відкусивши шматочок освяченого яблука, можна загадати бажання, і за повір’ям воно виповниться.
► Перш ніж їсти яблука самому, слід обов’язково ними когось пригостити.
► Який Яблучний Спас, таким буде січень та Покров.
► Садівникам на Другий Спас слід всіх пригощати яблуками, адже наступний рік буде врожайним.
► Яблука з медом – гарантоване здоров’я на цілий рік.