Львівський обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи

Петро_Яцик

ПЕТРО ЯЦИК

Для більшості українців Петро Яцик відомий мовним конкурсом, проте мало хто знає, скільки він зробив для України та українців за кордоном та який мав важкий і непересічний життєвий шлях.

Рівно двадцять років тому відбувся перший всесвітній марафон із української мови, ідейником якого став не філолог чи лінгвіст, а канадський бізнесмен Петро Яцик. Того далекого 15 травня 2001 року він навіть встиг побувати на першому нагородженні переможців у Києві й втомлено, але щасливо заявив, що нарешті спокійний, бо зробив дещо доброго для України.

У благодійні справи в ім’я України Петро Яцик вклав понад тридцять мільйонів доларів і увійшов в нашу історію як один із найбільших українських меценатів.

Його життєва стежка пролягла не тільки через великі відстані, а й через непрості часи. Вони починалися з далекої від епіцентрів суспільно-політичних, економічних процесів прикарпатської глибинки.Петро Яцик народився 7 липня 1921 року селі Верхнє Синьовидне на Львівщині. І до Канади потрапив в третій хвилі імміграції у 1949 році. Петро мав талант до бізнесу. Як він сам себе характеризував, «Бог нагородив мене вмінням вирощувати п’ять помідорів там, де інші вирощують один».

Так він заснував успішний бізнес і з часом навіть став офіційно найбагатшою людиною Канади, а також розгорнув потужну благочинну діяльність з підтримки українських наукових та освітніх установ, зумівши стати не лише мільйонером, а й увійшов до числа меценатів, які зробили найбільше для розвитку науки та культури, історії та друкованого українського слова в Північній Америці.

На його кошти було відкрито спеціальний український відділ в Інституті ім. Гаррімана при Колумбійському університеті, а також видано чимало наукових монографій з історії України (зокрема переклад «Історії України-Руси» М.Грушевського англійською), економіки, політології, медицини, етнографії.

Свій життєвий шлях Петро Яцик завершив у Торонто 1 листопада 2001 року, де його поховано на цвинтарі в Гайд-парку.

Очевидно, найкращою пам’яттю про видатного мецената в Україні стало щорічне проведення у День української писемності та мови 9 листопада Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика. Конкурс спрямований на піднесення престижу української мови серед молоді, виховання поваги до культури й традицій українського народу. А участь у ньому беруть понад 5 млн учнів з 20 країн світу.

Внесок Перта Яцика у розвиток історичної науки, його популяризація україністики, мови та літератури мало з ким може зрівнятись. Хотілося б, щоб українці знали про свого видатного земляка. Говорити сьогодні, в умовах війни, про таких людей надзвичайно важливо. Такого калібру люди дають нам можливість бачити більше світла, звертати увагу на добро. Такі люди як Яцик неймовірної висоти і масштабу особистості, і їх треба популяризувати, щоб у нас було більше надії, поваги до праці та своєї землі.

Рекомендуємо до перегляду відео

Відділ культурно-просвітницької роботи

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.